Arbuz kojarzy się nam z latem. Jest smaczny, orzeźwia i nawadnia nasze ciało. Ten popularny owoc (właściwie warzywo) uprawiany niemal na całym świecie, ma swoje zastosowanie także w kosmetyce. Ponad 90% jego składu stanowi woda, resztę zaś miąższ, w którym zawarte są cenne składniki odżywcze: minerały, aminokwasy, witaminy.

Sok z arbuza zawiera witaminy A, B i C oraz złuszczające kwasy AHA. Doskonale tonizuje skórę, oczyszcza ją i dodaje blasku. Możesz położyć na twarzy plastry owocu lub przygotować swój naturalny tonik. Przedstawiamy dwa przepisy na tonik do samodzielnego wykonania.

Przeciśnij przez sitko dwa lub trzy plastry arbuza, dodaj mleko w proporcji 1:1 oraz łyżkę miodu. Przygotowany tonik przelej do buteleczki i przechowuj w lodówce. Świeży sok z arbuza uzyskasz także rozcierając jego miąższ w robocie kuchennym lub mikserze. Przed użyciem wstrząśnij. Aby przygotować kolejny tonik potrzebować będziesz: 2 łyżki soku ze świeżego arbuza, łyżka alkoholu 40%, 2 łyżki wyciągu z oczaru wirginijskiego oraz 2 łyżki wody destylowanej. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i przelej do naczynia np. buteleczki. Tonik na skórę nakładaj za pomocą wacików kosmetycznych.

Z pestek arbuza pozyskiwany jest olej, który tłoczony na zimno, zachowuje cenne składniki. Naturalny olej z arbuza zawiera witaminy z grupy B, retinol, niacynę, tiaminę oraz minerały. Ten domowy kosmetyk z powodzeniem zastąpi produkt sklepowy. Aromatyczny płyn o pięknym kolorze możesz także podarować jako prezent, przyozdabiając go wcześniej odpowiednio, np. czerwoną wstążką i etykietą z arbuzem.

Choć wiosna dopiero przed nami, sezon na arbuza zbliża się coraz szybciej.