Strach przed zmianami to najczęściej spotykany czynnik, który zachęca nas do ciągłego tkwienia w jednym miejscu, nawet jeśli nasze obecne życie w ogóle nam się nie podoba.

Dopóki nie polubisz się z nimi i nie zaakceptujesz tego, że każda ważna dla Ciebie decyzja będzie łączyła się z ciężkimi do zniesienia zmianami, nigdy nie uda Ci się osiągnąć takiego poziomy życia, który w pełni by Cię zadowalał i cieszył.

Zacznij od małych kroczków

Jak wszystko, co jest nowe w naszym życiu, pogodzenie się ze zmianami musi następować stopniowo. Zacznij od małych rzeczy, takich jak wprowadzanie nowych nawyków albo zmiany sposobu dzielenia swojej wypłaty. Dzięki temu oswoisz się z tym, że zmiany pojawiają się cały czas i są nieuniknione.

Tylko od Ciebie zależy, czy zaczniesz traktować zmiany jako nieodłączny element walki o lepsze jutro, czy może dalej będziesz z całej siły unikać zmierzenia się z nimi. Decyzja należy co prawda do Ciebie, ale musisz pamiętać, że w przyszłości bardziej będziesz żałować tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co Ci się nie udało.

Na co dzień patrz na decyzje przez pryzmat kosztów

Zamiana przeraża nas nie dlatego, że po prostu jest, ale dlatego, że łączy się dla nas zawsze z kosztem. Zmiana pracy może się okazać najlepszą decyzją naszego życia, ale w obecnej chwili widzimy tylko, że musimy zrezygnować ze stałej i nawet nie najgorszej posady.

Jeśli na co dzień zaczniesz patrzeć na swoje decyzje z perspektywy kosztów, oswoisz się z myślą, że pojawiają się zawsze. Im ważniejsza decyzja, tym większy koszt, ale w przyszłości może nam się on zwrócić z nawiązką. Każda decyzja, nawet wybór między batonikiem a gumą do życia, niesie za sobą koszty, z którymi musisz się polubić.

Znajdź dla siebie inspirację

Najlepiej przejść przez zmiany wzorując się na kimś, kto świetnie sobie z nimi poradził. Jeśli od lat obserwujesz kogoś, kto osiągał wielki sukces, to masz przed sobą idealny przykład osoby, która przeszła przez cały ogrom zmian. To, co widzisz, to efekt jej dedycji, ale za każdą z nich krył się taki sam strach, jaki trawi teraz Ciebie.

Zastanów się, z jak wielu rzeczy musiała zrezygnować taka osoba i absolutnie nie zakładaj, że po prostu wszystko się jej udało, bo po pierwsze wiesz doskonale, że to nie prawda, a po drugie to obrażanie wysiłków tej osoby. Niech będzie dla Ciebie inspiracją i przypomina Ci, że ostateczny wynik jest tego warty.