W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o zdrowiu psychicznym. Chodzenie do psychologa lub psychoterapeuty na całe szczęście nie jest już powodem do wstydu i coraz więcej osób się na to decyduje. Jeśli jesteście jedną z takich osób i szukacie odpowiedniej dla siebie psychoterapii to pewnie zauważyliście, że jest ich kilka nurtów. Różne problemy wymagają innego podejścia do nich i dlatego dzisiaj opowiemy jakie istnieją rodzaje terapii i pokażemy jak wybrać odpowiednią.

Terapia poznawczo-behawioralna

Na terapii, która opiera się na nurcie poznawczo-behawioralnym skupiamy się na poznawaniu schematów działania, które stosujemy, oraz na ich zmianach, jeśli jest taka potrzeba. Często pacjenci nie wiedzą dlaczego tak robią i to właśnie taka psychoterapia będzie dla nich idealna. Polecana jest przede wszystkim przy leczeniu nerwicy, depresji, zaburzeń odżywiania i uzależnień.

Terapia psychodynamiczna

W tej terapii ogromne znaczenie ma psychoanaliza, na której opiera się cała psychoterapia. Tutaj walczy się przede wszystkim z problemami emocjonalnymi, których pacjent często nie jest wcale świadomy. Powodów, dla których one istnieją, szuka się głównie w przeszłości. Na taką terapię powinny zdecydować się zwłaszcza osoby z uzależnieniami i zaburzeniami osobowości. Poleca się ją również przy leczeniu zespołu stresu pourazowego, zaburzeń lękowych i zaburzeń nastroju.

Terapia egzystencjalno-humanistyczna

Przy terapii w nurcie egzystencjalno-humanistycznym pracuje się przede wszystkim z samooceną i wiarą w siebie oraz stara się je podnieść. Jeśli słyszeliście kiedyś o terapii Gestalt to jest ona właśnie w tym nurcie psychoterapii. W przeciwieństwie do poprzedniego nurtu – tutaj nie skupiamy się na przeszłości ale na tu i teraz. Jest to idealny wybór dla osób z depresją i takich, które nie radzą sobie ze swoimi emocjami. Ten nurt psychoterapii wybiera się również kiedy pacjenci chcą się skupić na samorozwoju.

Terapia systemowa

W tej terapii bardzo mocno skupia się na rodzinie, związkach i problemach, jakie w nich występują. Pojawia się tutaj teoria, że rodzina jest jednym systemem i jeśli pojawia się problem w jednym odłamku, to może wpływać on na resztę struktury. Tutaj możecie być poproszeni o przyjście na sesję z członkami swojej rodziny. Jest to idealny nurt przy terapiach par albo przy problemach wychowawczych. Jeśli pacjenci zmagają się z problemami po rozwodzie albo w trakcie żałoby, to również powinni udać się na taką terapię. Często sprawdzi się również przy leczeniu uzależnień, depresji i zaburzeń odżywiania.

Jak widzicie jest kilka, diametralnie różniących się od siebie, nurtów psychoterapii. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie i dopasować ją do swoich potrzeb. Jeśli dalej nie wiecie na jaką terapię się zdecydować to możecie poradzić się specjalisty, lub wybrać się na dwie różne i zdecydować, która będzie lepsza. Pamiętajcie, że często psychoterapia jest długoterminowa i nawet po kilku latach możecie mieć wciąż problemy do omawiania i rozwiązywania.