Wiele rzeczy, zarówno takich pielęgnacyjnych, jak i czysto makijażowych, zależy od typu cery. Nie bez znaczenia jest rozróżnienie na kosmetyki dla osób młodych, starszych i tych dojrzałych. Oczywiście na półkach sklepowych znajdziemy podział nie tylko ze względu na wiek, ale również rodzaj. Dziś opowiemy Wam więcej o rodzajach cery i podpowiemy jak je rozpoznać i w jaki sposób dobierać kosmetyki.

Skóra normalna

Jest to najbardziej idealny typ cery, który niestety występuje bardzo rzadko. Najczęściej mówi się, że skórę normalną mają dzieci, a później podczas dojrzewania jej typ się zmienia. Można ją rozpoznać po tym, że się lekko błyszczy i jest gładka. Nie zobaczycie na jej powierzchni porów. Jest to najmniej problemowy typ cery, rzadko pojawiają się wypryski, skóra raczej się nie przesusza, ale też nie jest tłusta.

Skóra sucha

Najłatwiej rozpoznać ją po charakterystycznym uczuciu ściągnięcia po umyciu twarzy. Niezwykle ważne jest bardzo dobre nawilżanie jej. Osoby, które mają suchą skórę nie mają zbyt wielu wyprysków, ale ich skóra będzie się starzeć o wiele szybciej. Jest ona również dosyć cienka, a przez to może być bardziej wrażliwa.

Skóra tłusta

Najbardziej charakterystycznym objawem skóry tłustej jest świecenie się i często pojawiające się wypryski. Plusem jest jednak to, że taka skóra bardzo późno zaczyna się starzeć, więc wygląda się na wiecznie młodą osobę. Cera tłusta ma widoczne duże pory i bardzo aktywne gruczoły łojowe.

Skóra mieszana

Jak sama nazwa wskazuje, skóra o typie mieszanym posiada trochę cech charakterystycznych dla skóry suchej i trochę dla tłustej. Najczęściej możemy zauważyć, że przesuszają się policzki, a strefa T, czyli czoło, nos i broda, będą się przetłuszczać. W tych miejscach też będą widoczne powiększone pory i częściej pojawiają się niedoskonałości.

Wymienione wyżej typy cery są bardzo ogólne i możemy je jeszcze podzielić na kilka bardziej szczegółowych rodzajów. Będzie to np. cera trądzikowa, dojrzała, wrażliwa lub naczyniowa. Informacja o tym, jaki mamy typ cery będzie szczególnie przydatna przy doborze kosmetyków. Pielęgnacja twarzy suchej będzie wyglądać trochę inaczej, niż tłustej. Jeśli nie wiecie jaki macie typ cery, to warto wybrać się do kosmetologa, który pomoże Wam to ustalić i dopasować odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji twarzy.